Zobacz również
PROJEKT RATIONALIS – POŁĄCZENIE SIŁ LGD Z CAŁEJ EUROPY
Wyjątkowy międzynarodowy projekt, który jest efektem współpracy 6 partnerów z różnych części Europy – Łotwy, Polski, Gruzji, Mołdawii, Włoch i Słowenii. Podjęli się oni wspólnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju turystyki, w tym wykorzystania lokalnego rzemiosła, wyrobów rękodzielniczych, lokalnej kultury oraz historii, do tworzenia nowych, zrównoważonych produktów turystycznych.
Każdy z partnerów pod przewodnictwem partnera wiodącego z Łotwy zorganizował na swoim obszarze wizytę studyjną dla przedstawicieli pozostałych LGD. Ich celem była wymiana najlepszych praktyk, podnoszenie kompetencji uczestników i podzielenie się wiedzą z zakresu tworzenia zrównoważonego produktu turystycznego. Wizyty były okazją do zapoznania lokalnych przedsiębiorców z rynkami w zaangażowanych krajach, nawiązania sieci współpracy gospodarczych oraz zaangażowania ludzi wykluczonych społecznie.
Wizyta studyjna w Polsce (obszar naszej LGD) odbyła się we wrześniu 2019 r. W jej ramach podzieliliśmy się najlepszymi praktykami związanymi z wykorzystaniem marki lokalnej, sieciowaniem przedsiębiorców, rękodziełem, produktem turystycznym oraz językiem lokalnym. Uczestnicy wzięli udział w 3 warsztatach rękodzielniczych, spotkali się z osobami posługującymi się językiem wilamowskim, poznali sposób wypracowania sieci przedsiębiorców (na podstawie szlaku ogrodów w Pisarzowicach), a także produkty i usługi objęte marką lokalną Bogactwo Ziemi Bielskiej.
Wizyty studyjne u naszych partnerów projektu odbyły się:
• LAG Srce Slovenija – od 4 do 5 grudnia 2019 r.
• LAG Lunca prutului de jos z Mołdawii – od 5 do 8 lipca 2021 r.
• LAG Kazbegi z Gruzji - od 31 lipca do 5 sierpnia 2021 r.
• Aizikraukles Rajona Partneriba – od 26 do 29 sierpnia 2021 r.
• Gal Campidano – od 26 do 30 września 2021 r.
W wyniku realizacji projektu RATIONALIS opracowaliśmy podręcznik dobrych praktyk prezentujący wykorzystanie lokalnego rzemiosła i twórczości w celu promocji turystyki. Obszar LGD Ziemia Bielska reprezentowany jest przez:
· Panią Agnieszkę Loskę – twórcę i rękodzielnika, właścicielkę Pracowni za Buczyną
· Pana Jacka Kowalcze – gawędziarza i propagatora kultury góralskiej, właściciela Chaty na Groniu,
· Pana Floriana Kohuta – cenionego artysty malarza, prowadzącego Galerię pod Strachem Polnym
· Pana Mateusza Gębalę – rękodzielnika, tradycyjnego zduna.